Biegacze kontra zima

Mimo wielu opinii, że planecie naszej zagraża globalne ocieplenie, to od kilku lat nie możemy narzekać na brak zimowej aury. Ten rok nie powinien być wyjątkiem i najprawdopodobniej od połowy grudnia z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się wszechogarniającego białego puchu. Czy ujemne temperatury, zaspy i gołoledź powinny sprawić, że nasze biegowe obuwie zapadnie w sen zimowy? Odpowiedź brzmi: NIE.

Myliłby się jednakże ten, komu wydaje się, że zimę można zbagatelizować i trenować identycznie jak podczas letnich miesięcy.

Biegacz wychodzący na trening zimą musi zdawać sobie sprawę z kilku istotnych kwestii:

  1. Przyczepność podłoża - Bardzo częsty powód kontuzji. Po pojawieniu się białego puchu nalezy bezwzględnie zmniejszyć objętość treningową!!! Przynajmniej na jakiś czas. Nasze mięśnie i stawy bardzo silnie odczuwają nowe obciążenia związane z utrzymaniem równowagi na nowym podłożu i realizowanie jednostek treningowych identycznych jak dotąd jest de facto gwałtownym szokiem. Kontuzja niemalże murowana.
  2. Temperatury - "Pani kierowniczko, jest zima, to musi być zimno" - tłumaczył w niezapomnianym "Misiu" przedsiębiorczy palacz. Z kolei zaś Jerzy Skarżyński w swojej ksiażce "Biegiem po zdrowie" przekazuje nam ponadczasową prawdę, że nie ma złej pogody na bieganie, a co najwyżej niewłaściwy ubiór. Na chłodną  aurę warto zaopatrzyć się w zimową ocieplaną wersję legginsów (kolana mamy tylko jedne), dobrą oddychającą bieliznę z długim rękawem i biegową kurtkę. Czapka i rękawiczki to absolutna konieczność. Trening układamy tak, aby unikać postojów, podczas których rozgrzany, spocony organizm natychmiast się wychładza. Część rozgrzewki (np gimnastyka rozciągająca) staramy się robić przed wyjściem z domu.
  3. Starty - zima to nie tylko trening. Istnieje wiele fantastycznych imprez biegowych które odbywają się w tym okresie.
    1. Należy do nich  z pewnością cykl Zimowych Biegów Górskich w Falenicy, który odbywa się od stycznia do kwietnia na falenickich wydmach na dystansach 3333,3m, 6666,6m i 10km. Pokonywanie tych wzniesień przez zimę to doskonały trening siły biegowej i koordynacji, który zaprocentuje nam w wiosennej i letniej części sezonu. Oprócz imprezy biegowej w tym samym czasie w Falenicy organizowane są zawody na orientację, w których udział moze być wspaniałą przygodą dla dzieci i młodzieży. Strona imprezy: http://www.biegigorskie.pl/
    2. Bieg Chomiczówki (15km)i Bieg o Puchar Bielan(5km). To uznane imprezy odbywające się od wielu lat w Warszawie cieszące się wielką popularnością ze względy na doskonałą organizację. Termin: połowa stycznia (Uwaga, zapisy już się rozpoczęły!) Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystartować w biegu na 5km, zregenerować się przez kilkadziesiąt minut, po czym znów wziąć udział w piętnastce i przywieźć do domu dwa medale ; ) 
    3. Półmaraton Wiązowski. Dla tych, którzy planują wiosenny maraton koniec lutego to najlepszy moment aby sprawdzić się na połowie królewskiego dystansu. Z trzech półmaratońskich imprez  w woj. mazowieckim (również Półmaraton Cud Nad Wisłą" Ossów-Radzymin i Półmaraton - Rocznica Walk nad Bzurą" w Sochaczewie) to właśnie Wiązowna najlepiej dostosowała się do nowych europejskich standardów organizacji imprez biegowych, co znalazło uznanie wśród biegaczy lawinowo poprawiających frekwencję w tych zawodach.
  4. Narty biegowe - Dla tych, którym bieganie zimą nie do końca pasuje, rozwiązaniem na zimową aktywność może być narciarstwo biegowe. Sport ten staje się coraz bardziej popularny za przyczyną sukcesów Justyny Kowalczyk, oraz również na naszym lokalnym garwolińskim gruncie dzięki sklepowi - serwisowi JotkaSport który dzięki wspaniałej atmosferze gromadzi wokół siebie coraz większą społeczność narciarzy amatorów. Warto w wolnej chwili tam zajrzeć, zamienić kilka słów z właścicielem - wielokrotnym uczestnikiem Biegu Piastów (50km) i być może równiez wystartować kiedyś w Jakuszycach ; )

ze sportowym pozdrowieniem, 

 Michał Łubian

Zimowe biegi Górskie - impreza na orientację

W Falenicy nigdy nie wiadomo, na jakie warynki terenowe i atmosferyczne trafi się na następnych edycjach.

 

Nie trudno zakochać się w panujących tam "okolicznościach przyrody" (fot. Adrzej "Entre" Chomczyk)

 

Bo czasem panuje tam zima w całej swojej krasie... (fot. Adrzej "Entre" Chomczyk)

 

...a czasem niemalże wiosna. (fot. Adrzej "Entre" Chomczyk)